Dela na Fontani Zeleno zlato so se zaključila in prejšnji teden, na žalski občinski praznik, je bila fontana tudi slavnostno odprta. S tem se je uresničil drugi snovalec letošnjega leta.
Fontana Zeleno zlato je skupen projekt gospodarstva in politike; podjetnikov, Občine Žalec in njenih občanov. Gre za edinstveno turistično atrakcijo, ki predstavlja dobro osnovo za nadaljnji razvoj turizma. Ideja prepleta lokalne zgodbe preteklosti in sedanjosti in hkrati uspešno združuje interese raznolikih javnih in zasebnih partnerjev v skupen projekt, kar ji je prineslo tudi priznanje snovalec 2016 in finančno nagrado 5.000 evrov bruto s strani Slovenske turistične organizacije.
Fontana je zasnovana simbolno kot hmeljska kobula, izražena v dveh polkrogih oziroma fontanah: pivski in vodni. Na zunanjih stenah je nameščena oksidirana bakrena čipka, ki simbolizira pivsko peno. Pod betonsko ploščadjo premera 18 metrov, na kateri sta fontani, se na globini treh metrov nahaja prostor, t.i. strojnica, kjer je nameščena vsa potrebna tehnična oprema za delovanje obeh fontan. Tehnologija s tehnično rešitvijo je rezultat razvoja lokalnih podjetij in vključuje rešitve s področja informacijskih tehnologij, posebnih elektronskih komponent in elementov, združenih v sistem točenja piva. Zbir vseh teh tehnologij je unikatna rešitev, ki omogoča inovativno točenje piva.
Na pivskem delu fontane se ob prisotnosti pooblaščene osebe z avtorizacijsko kartico dvignejo točilni sistemi, ki gostu natočijo želeno pivo. Na fontani so na pokušini le piva, ki vsebujejo kakovosten hmelj iz Spodnje Savinjske doline. Obiskovalec si za 6 EUR kupi poseben pivski vrček, ki ga je oblikoval svetovno priznani oblikovalec Oskar Kogoj, izdelali pa so ga v Steklarni Hrastnik. Na čipu, s katerim je vrček opremljen, je informacija, ki obiskovalcu omogoča, da si petkrat natoči 1 dcl izbranega piva.
Izmed letošnjih treh s snovalcem podprtih idej se je kot prva že uresničila Sladkorna čipka.
Foto: Gregor Katič